Magazyn Rynku Nieruchomości \

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Poradnik Deweloperski standard

Deweloperski standard

Email Drukuj

deweloperski standardOferty mieszkań na sprzedaż powinny zawierać informacje o standardzie. W wielu z nich spotkasz hasło "stan deweloperski". Co to właściwie oznacza? Czy istnieją jakieś normy, które to określają? Czy deweloper ma to kompletną dowolność?

Definicji chyba nikt nie ośmieli się jednoznacznie sformułować. Zwyczajowo mieszkania oddawane do użytku w standardzie deweloperskim, to mieszkania do całkowitego wykończenia, z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach, bez tzw. „białego montażu”. Obowiązkowe są drzwi wejściowe, ale już nie wszyscy deweloperzy uważają, że konieczne w standardzie deweloperskim są drzwi wewnętrzne. Dlatego też zawsze warto dokładnie się upewnić, co u konkretnego dewelopera oznacza standard deweloperski, a za co trzeba będzie dopłacić.

Przeważnie stan deweloperski jest zbliżony właśnie do tego opisu. Nie jest to jednak formalna definicja, gdyż takowa nie istnieje. Co ciekawe, standard deweloperski jest popularny przede wszystkim w Polsce i ma swoje korzenie w czasach, kiedy mieszkanie było produktem deficytowym. Zapewne ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w tym, że staliśmy się specjalistami od samodzielnego (a więc i w wielu przypadkach jak najtańszego) wykończenia mieszkania. W krajach zachodnich proponowanie klientom niewykończonego mieszkania nie występuje – taka oferta przypomina raczej sprzedaż samochodu bez poduszek powietrznych i bez wspomagania kierownicy.
Jeszcze pod koniec lat 90-tych część deweloperów miała w ofercie stawkę na wykończenie każdego metra kwadratowego - położenie płytek, paneli, pomalowanie ścian. Niektórzy deweloperzy urządzali też łazienkę, toaletę (tak zwany „biały montaż”) oraz kuchnię - z podstawową zabudową. Z takiego typu rozwiązań część firm zrezygnowała. Dopiero ostatnio deweloperzy oferujący droższy typ mieszkań znów zaczęli zachęcać do zakupu lokali urządzonych pod klucz.
Standard „pod klucz” nie wymaga poświęcenia czasu na długie i czasochłonne poszukiwania materiałów wykończeniowych. Nie ma obawy, że ekipa remontowa nawali, bo tym się martwi deweloper. Klient po prostu wprowadza się do „gotowego” mieszkania. Może mieć nawet zaprojektowane wieszaczki na ręczniki, czy odpowiednio dobrane sztućce.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mieszkanie wykończone pod klucz jest droższe. System wykańczania mieszkania „pod klucz” przez deweloperów ma szczególne znaczenie w czasach, kiedy na rynku brakuje wykwalifikowanych robotników. Klienci, decydujący się na samodzielne wykańczanie mieszkań poświęcają wiele czasu, a także często przepłacają za usługi i zamiast cieszyć się z posiadania nowego mieszkania, pomstują na robotników i przewlekłość prac. Gotowe i wykończone lokale mają jeszcze inne plusy. Wprowadzając się do budynku, mamy pewność, że nie będziemy całymi miesiącami zagłuszani przez pracujące wokół brygady budowlane – pozwoli nam to cieszyć się komfortem mieszkania i choć na chwilę zapomnieć o kredycie hipotecznym. Wprowadzenie się do gotowego mieszkania sprawia, że nie musimy brać urlopów, odrywać się od naszych obowiązków w pracy. Wykończenie mieszkania „pod klucz” jest korzystne jeszcze z jednego względu: finansujemy wykończenie mieszkania za kredyt hipoteczny udzielony na zakup nieruchomości. Jest to znaczące ułatwienie, a także obniża wydatki.
Przy zakupie mieszkania warto więc zrócić uwagę na sposób wykończenia. Może okazać się, że tańsza propozycja będzie wymagała jeszcze sporego wkładu własnego, choćby na zakup i montaż okien i drzwi czy doprowadzenie instalacji. Cena podana w ofertach sprzedaży może być więc myląca.

W obecnej Sytuacji na rynku wielu deweloperów podnosi standard wykończenia jako element wyróżniający ofertę spośród innych. To także budowa pozytywnego wizerunku firmy. Deweloper z Katowic oferuje standard deweloperski tzw. poszerzony. Klient otrzymuje dodatkowo rolety antywłamaniowe, alarm, parapety granitowe. Niektóre firmy wybierają jeszcze inne rozwiązanie. Znając przyzwyczajenia klientów, zamiast wykończenia mieszkań, oferują bogatszą infrastrukturę. Pewien inwestor deklaruje, że zadba o wszelkie udogodnienia na terenie inwestycji. Osiedle będzie zamknięte, oświetlone, z monitoringiem oraz ryneczkiem z fontanną, automatycznym zraszaniem trawników, podziemnymi kubłami na śmieci, a nawet sporych rozmiarów atrakcyjnym parkiem zabaw. Inny deweloper z Bytomia gwarantuje inwestycję w symbiozie tradycyjnej architektury z otaczającą przyrodą, sprzyjającą refleksji i wypoczynkowi.
Coraz silniejsza konkurencja na rynku deweloperskim sprawia, że zastosowanie wysokiej jakości materiałów do wykończenia mieszkań staje się nieuniknione. Pozwala to solidnym firmom na osiąganie wysokich marż i rentowności realizowanych inwestycji. Wykończone mieszkanie to także zbliżanie do rozwiniętych rynków nieruchomości Europy Zachodniej.